Agama brodata, a obecnie Brodatka Środkowoaustralijska, to popularna jaszczurka hodowana w domach. Łagodne usposobienie, łatwo przyzwyczaja się do człowieka. Posiada różne odmiany barwne. Łatwa w hodowli, polecana dla początkujących.

Występowanie: Australia
Biotop: Pustynny, stepowy
Wielkość: 35-50 cm
Długość życia: 10-12 lat
Aktywność: Dzień
Oświetlenie: 12h, UVB
Temperatura: 26-40°C
Wilgotność: 55-60%
Wielkość terrarium: dorosły osobnik 120x60x60
Środowisko życia: Naziemny
Hodowla: Pojedynczo
Pokarm: Owady karmowe, zielenina (świeże zioła, bazylia, melisa, tymianek, oregano, rukola, mniszek l., roszponka, koniczyna, babka l. liście malin, jeżyn, truskawek, trzykrotka, młoda pokrzywa, dzika róża, bez lilak, cykoria, nasturcja)
Suplementy: Calcium bez wit. D3 każde karmienie, Witaminy z wit. D3 raz w tygodniu
Podłoże: Glina z piaskiem Ground Vantis Terra (utwardzona!), papier ręcznikowy, Chipsi mais (kontrola podjadania)
Rozmnażanie: Łatwe
Trudność hodowli: Początkujący

Wyposażenie terrarium
Podłoże:

Ważnym aspektem w wyposażeniu terrarium będzie podłoże. Do wyboru jest kilka bezpiecznych opcji, które z powodzeniem stosowane są przez hodowców oraz hobbystów. Jaszczurki te, podczas pobierania pokarmu, przypadkowo mogą połknąć razem z pokarmem, kawałki podłoża. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy jaszczurki trzymane są np. na drewienkach bukowych. Nie tylko, nie zostaną one wydalone i spowodują zaczopowanie ale również posiadają ostre krawędzie, które są w stanie - w przypadku połknięcia - uszkodzić wnętrzności zwierzęcia. Podjadanie sypkiego piasku, również jest częstym przypadkiem u tego gatunku.
Ręcznik papierowy wydaje się najbezpieczniejszą opcją, lecz zdarzały się również przypadki, że jaszczurki podczas polowania, łapały i połykały taki ręcznik razem z pokarmem. Należy więc mieć to na uwadze i kontrolować czy nasza agama nie przejawia takich zachowań.
Najbezpieczniejszą naturalną(!) opcją, będzie utwardzona glina z piaskiem. Jest to mieszanina, która po połączeniu z wodą, a następnie zaschnięciu, tworzy twardą i jednolitą powierzchnie bezpieczną dla naszej jaszczurki. Ponadto jest to podłoże łatwe w czyszczeniu oraz najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska (u nas, dostaniecie je w 4 kolorach! :) ).
Jeżeli Wasz wybór padłby jednak na podłoże sypkie (utwardzona glina, jest jednolitym, zbitym podłożem), najlepiej wybrać podłoże Chipsi mais lub ultra – mais to podłoże kukurydziane a chipsi ultra sosnowe, które po połknięciu małych ilości, zostanie rozpuszczone i ewentualnie wydalone z organizmu jaszczurki. Należy pamiętać, że jest niestety zawsze ryzyko zaczopowania, gdy jaszczurka przypadkiem zje tego podłoża za dużo lub będzie je podjadać.

Wymiary zbiornika:
Przyjmuje się minimalne wymiary dla dorosłej jaszczurki: 120cm (długość) x 60cm (szerokość) x 60cm (wysokość). Zalecamy zbiornik przejściowy dla najmłodszych osobników. Ułatwi to pobieranie pokarmu młodej jaszczurce, naszą obserwację zwierzaka oraz łatwiej będzie nam go do siebie przyzwyczaić. "Oswojenie" agamy, a raczej jej przyzwyczajenie do człowieka, jest przy tym gatunku możliwe praktycznie w każdym przypadku, ze względu na jej spokojne usposobienie. Pamiętajmy jednak, że to żywe zwierzę, potrzebujące odpowiedniej temperatury otoczenia, więc nie traktujmy jej jak pluszaka do zabawy, czy psa lub kota do głaskania przez dłuższy czas. Jeżeli jaszczurka jest poza zbiornikiem, to ważne, aby była ona tam przez krótki czas oraz w bezpiecznej okolicy zbiornika (bez możliwości spotkania innych zwierząt – jest do dość wolna jaszczurka i bardzo łatwo o tragedię np. przy bezpośrednim spotkaniu z kotem czy psem). Może też trafić się osobnik, który nie lubi być wyciągany i będzie to dla niego każdorazowo dużym stresem.

Parametry w terrarium:
Brodatki pochodzą z stepowych/pustynnych terenów Australii, wymagają one zatem dogrzania. Najłatwiej i będzie ogrzać zbiornik żarówką grzewczą, tworząc przy tym przy okazji wyspę grzewczą do wygrzewania się. Temperatura w całym zbiorniku powinna wynosić 27-28'C w na wyspie grzewczej nawet do 40'C. Drugą żarówką jaka musi znaleźć się w wyposażeniu to światło UVB. Tu również jest kilka opcji i „szkół”. Żarówka UVB spiralna i/lub świetlówka UVB rurka na całości zbiornika (jeżeli dodatkowo w zbiorniku będzie spiralna żarówka oprócz rurki, najlepiej umiejscowić ją obok żarówki grzewczej (np. Exo Terra intense), tak, aby Agama korzystała z promieni UVB podczas wygrzewania się pod żarówką grzewczą.
Niezależnie jakiej firmy czy jaki typ żarówki wybierzemy, należy zwrócić uwagę, aby żarówki te były większe mocy, dla zwierząt pustynnych – np. Exo Terra ma oznaczenie UVB150 i UVB200 13W lub 25W, u firmy Reptile System to oznaczenie Zone 3.
Wilgotność na takich terenach wynosi ok. 50-60%, miska z wodą w zupełności wystarczy na co dzień. Agamą można również zrobić kąpiel w ciepłej wodzie, jeżeli ma ona problemy z wylinką lub jeżeli po skończonej wylince, zostaną kawałki nieściągniętej skóry na np. palcach, ogonie, oczach - wtedy należy pomóc i ściągnąć bardzo delikatnie pozostałości wylinki mokrym patyczkiem kosmetycznym i/lub miękką pęsetą.

Kryjówki i inne wyposażenie:
W terrarium poza miską z wodą, powinny się znaleźć najlepiej kilka kryjówek oraz kilka opcji z miejscem do leżenia do wyboru. W najbliższej okolicy żarówką i bezpośrednio pod nią, temperatura będzie automatycznie wyższa, niż w pozostałych częściach zbiornika, co pozwoli jaszczurce wybrać sobie idealny dla niej zakres temperatur, dlatego też ważne aby te miejsca były dostępne w różnych częściach zbiornika i w różnych odległościach od żarówki grzewczej. Kryjówki są również bardzo ważne podczas aklimatyzacji zwierząt (zapraszamy na rozwinięcie wątku aklimatyzacji). Oraz pozostałe elementy dekoracyjne, które będą nie tylko cieszyć oko, ale również będą urozmaiceniem dla jaszczurki.

Miski:
Miska na wodę oraz miseczka na zieleninę czy miska zapobiegająca ucieczce owadów, np. ceramiczna miska ze śliskimi i zaokrąglonymi bokami.

 

Przykładowy zbiornik:

Samiec odmiany Red hypo trans: 

       

Samica odmiany Red hypo trans:

         

Młoda brodatka: 

Młoda brodatka odmiany "rainbow":

Młoda brodatka odmiany classic: 

Opis gatunkowy: