Jaszczurka potocznie znana jest pod nazwą Gekon lamparci, jednak obecnie, po zmianach - prawidłowa nazwa to Eublefar lamparci. 
Eublefar lamparci to jaszczurka pochodząca z półpustynnych terenów Azji. Jest bardzo spokojna oraz łatwo przyzwyczaja się do człowieka, przez co jest popularną jaszczurką w hodowli. Eublefary te, mogą mieć bardzo dużo odmian barwnych, dzięki czemu ich kolorystyka jest różnorodna. Jaszczurka polecana dla początkujących. Warto dodać w terrarium mokrą kryjówkę, mogą to być np. kryjówki Wet Rock lub jedna wybrana w terrarium, stworzona kryjówka, która będzie zraszana na czas wylinki.

Występowanie: Azja mniejsza i środkowa.
Biotop: Pustynny, półpustynny
Wielkość: do 27 cm
Aktywność: Nocna
Oświetlenie: 12h
Temperatura: 28-32°C
Wilgotność: 40-50%
Wielkość terrarium: minimalne wymiary 60x40x40 dla 1os., dla młodszych osobników mniejsze - przejściowe
Środowisko życia: Naziemne, potrafią się wspinać po np. ściance na niewielkie wysokości
Hodowla: Najlepiej - pojedynczo, inne możliwości: w grupie (samice) - dużo większe terrarium z wieloma kryjówkami - kontrola, mogę się kłócić, zaleca się trzymanie pojedynczo, w haremie (hodowla, będą się rozmnażać!) - samiec nie jest z samicami cały czas w tym samym zbiorniku
Pokarm: Owady karmowe (świerszcze, karaczany, mącznik)
Suplementy: Calcium z wit. D3 każde karmienie, Witaminy bez wit. D3 raz w tygodniu
Podłoże: Glina z piaskiem Ground Vantis Terra (utwardzona!), papier ręcznikowy, Chipsi ultra (kontrola podjadania)
Rozmnażanie: Łatwe
Trudność hodowli: Początkujący

Przykłady odmian barwnych
Jedne z najpopularniejszych jaszczurek w hodowlach, posiadają wiele odmian barwnych. W przypadku tego gatunku, odmianę barwną gekonów określa się po genach rodziców. Jest to szczególnie ważny aspekt podczas poszukiwań naszego nowego pupila, ponieważ występują geny których łączyć się nie powinno. Jeżeli więc, hodowca od którego zamierzasz wziąć gekona, nie jest w stanie określić dokładnie rodziców, czyli są one z przypadkowych łączeń, są to tzw. "pety". Trzeba wziąć pod uwagę że gekony te, mogą być obciążone genetycznie i w przyszłości mogą pojawić się problemy zdrowotne. Zachęcamy do nabywania gekonów z pewnych źródeł oraz zapisania/zapamiętania genów swoich podopiecznych, ponieważ później niestety nie będzie opcji określenia ich "na oko".

Wyposażenie terrarium
Podłoże:

Najistotniejszym aspektem w wyposażeniu terrarium będzie podłoże. Do wyboru jest kilka bezpiecznych opcji, które z powodzeniem stosowane są przez hodowców oraz hobbystów. Jaszczurki te, podczas pobierania pokarmu, przypadkowo mogą połknąć razem z pokarmem, kawałki podłoża. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy gekony trzymane są np. na drewienkach bukowych. Nie tylko, nie zostaną one wydalone i spowodują zaczopowanie ale również posiadają ostre krawędzie, które są w stanie - w przypadku połknięcia - uszkodzić wnętrzności gekona. Podjadanie sypkiego piasku, również jest częstym przypadkiem u tego gatunku. Ponadto, posiadają one receptory którymi wyczuwają wapno, więc w przypadku organoleptycznego sprawdzania podłoża, w poszukiwaniach źródła wapna, piasek z łatwością może zostać połknięty przez naszego gekona. Ręcznik papierowy wydaje się najbezpieczniejszą opcją, lecz zdarzały się również przypadki, że jaszczurki podczas polowania, łapały i połykały taki ręcznik razem z pokarmem. Należy więc mieć to na uwadze i kontrolować czy nasz gekon nie przejawia takich zachowań. Torf kokosowy również nie jest dobry pomysłem, ze względu na swoje pylące skłonności podczas gdy jest on całkiem wysuszony - a taki musiałby być, aby wilgotność w zbiorniku była na odpowiednim poziomie (jest również łatwy do połknięcia z pokarmem).
Najbezpieczniejszą naturalną opcją, będzie utwardzona glina z piaskiem. Jest to mieszanina, która po połączeniu z wodą, a następnie zaschnięciu, tworzy twardą i jednolitą powierzchnie bezpieczną dla naszego Eublefara. Ponadto jest to podłoże łatwe w czyszczeniu oraz najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska (u nas, dostaniecie je w 4 kolorach! :) ).
Jeżeli Wasz wybór padłby jednak na podłoże sypkie (utwardzona glina, jest jednolitym, zbitym podłożem), najlepiej wybrać podłoże Chipsi ultra - podłoże sosnowe, które po połknięciu małych ilości, zostanie rozpuszczone i ewentualnie wydalone z organizmu gekona. Należy pamiętać, że jest niestety zawsze ryzyko zaczopowania, gdy jaszczurka zje tego podłoża za dużo.

Wymiary zbiornika:
Minimalne wymiary dla jednej jaszczurki to 60cm (długość) x 40cm (szerokość) x 40cm (wysokość). Zalecamy zbiornik przejściowy dla najmłodszych osobników, zwłaszcza jeżeli docelowe terrarium ma mieć więcej niż 60cm długości (co zdecydowanie polecamy). Ułatwi to pobieranie pokarmu młodemu gekonowi, naszą obserwację gekona oraz łatwiej będzie nam przyzwyczaić do nas gekona. "Oswojenie" gekona, a raczej jego przyzwyczajenie do człowieka, jest możliwe, aczkolwiek zależy to od samego temperamentu danego osobnika.

Parametry w terrarium:
Gekony lamparcie pochodzą z półpustynnych terenów Azji, wymagają one zatem dogrzania. Najłatwiej i najbezpieczniej będzie ogrzać zbiornik matą lub kablem grzewczym - zależy od wielkości zbiornika i materiału z jakiego jest wykonany. Temperatura w całym zbiorniku powinna wynosić 27-28'C w na wyspie grzewczej do 32'C. Gekony można dogrzewać również żarówką grzewczą lub emiterem. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę, że są to gekony nocne, można wywnioskować, że w naturalnych warunkach będą one poszukiwać ciepła z nagrzanych elementów takich jak skały i podłoże, już po zmroku i czerpać temperature z otoczenia. Bliższą naturalnych zachowań, będzie opcja ogrzewania matą czy kablem. Dodatkowo, jasne i ostre światło, może płoszyć gekona, powodując że będzie on bardziej skryty. Zbyt mocna żarówka grzewcza lub UVB, może również spowodować poparzenia, zwłaszcza u odmian z dużą ilością jasnych odcieni i miejsc na skórze.
Wilgotność na takich terenach wynosi ok. 40-50%, miska z wodą w zupełności wystarczy na co dzień. Gdy widzimy że gekon jest przed wylinką, można zastosować mokrą kryjówkę, tzw. wet rock (gliniana kryjówka z miejscem na wodę, uzupełniona wodą spowoduje nasączenie się materiału, tworząc wilgotne środowisko w środku kryjówki. Można też, zraszać jedną z wybranych kryjówek, tak aby ułatwić gekonowi zrzucenie skóry. Nie ingerujemy w proces wylinki jeżeli przechodzi ona poprawnie, zazwyczaj zrzucony naskórek jest od razu zjadany przez gekona. Jeżeli po skończonej wylince, zostaną kawałki nieściągniętej skóry na np. palcach, ogonie, oczach - wtedy należy pomóc i ściągnąć bardzo delikatnie pozostałości wylinki mokrym patyczkiem kosmetycznym i/lub miękką pęsetą.

Kryjówki i inne wyposażenie:
W terrarium poza miską z wodą, powinny się znaleźć najlepiej dwie kryjówki. Minimum po jednej, w strefie 'zimnej' oraz 'ciepłej'. Są to "umowne" strefy, które będą stworzone dzięki ogrzewaniu. Wybrana opcja grzania, powinna zajmować 1/2 lub 2/3 zbiornika w zależności od wielkości i osprzętu. W najbliższej okolicy grzania, temperatura będzie automatycznie wyższa, niż w pozostałych częściach zbiornika, co pozwoli gekonowi wybrać sobie idealny dla niego zakres temperatur. Kryjówki są również bardzo ważne podczas aklimatyzacji gekona (zapraszamy na rozwinięcie wątku aklimatyzacji). Oraz pozostałe elementy dekoracyjne, które będą nie tylko cieszyć oko, ale również będą urozmaiceniem dla gekona. 

Miski:
Miska na wodę oraz miseczka na wapno (gekony mają receptory, dzięki którym same mogą pobierać wapno) dlatego też, umożliwiamy to gekonom, dodając miseczkę poza obsypywaniem owadów przy karmieniu.

Mały gekon po wykluciu:

     

Występowanie:

Inne nazwy potoczne: Eublefar tygrysi, Eublefar lamparci, Gekon tygrysi