Kameleon lamparci (Furcifer pardalis)
Duży gatunek kameleona, pięknie ubarwiony w odcienie zielone, niebieskie, czerwone, żółte w przypadku samców, samiczki posiadają mniej barwne i jednolite kolory. Potrzebuje terrarium z dobrym przewiewem - min 3 ściany z siatki. Popularne w hodowli, mają długi język którym polują na owady. Poruszają się w wolny i specyficzny sposób. Mają szeroki kąt widzenia dzięki swym niezwykłym oczom.
Występowanie: Madagaskar
Biotop: Lasy
Wielkość: samce 50/60cm, samica ok. 30cm
Aktywność: Dzienna
Długość życia: 7lat
Oświetlenie: lampa grzewcza, UVB
Temperatura: 26-28°C, 30-32°C wyspa ciepła
Wilgotność: 60-80%
Wielkość terrarium: 60x60x120 cm - dorosłe osobniki, młodsze - przejściowy zbiornik odpowiedni do wielkości jaszczurki
Środowisko życia: nadrzewny
Hodowla: Pojedynczo
Pokarm: Owady karmowe (świerszcze, karaczany itp.)
Suplementy: Calcium bez D3 każde karmienie, Witaminy z wit. D3 raz w tygodniu
Dymorfizm płciowy: samce rosną dużo większe oraz występują w tęczowych kolorach, samiczki natomiast pozostają w jednolitych barwach
Rozmnażanie: Łatwe
Uwagi: CITES
Wyposażenie terrarium
Typ zbiornika:
Kameleony trzymamy w zbiornikach z minimum trzema ścianami z siatki, np. góra plus dwa boki lub całe fleksarium z siatki. Jaszczurka to, potrzebuje mieć dobrego przepływu powietrza z zapewnieniem odpowiedniej temperatury (np. żarówki grzewcze) oraz żarówki imitującej promienie słoneczne (UVB). Przy żarówkach UVB, należy zachować ostrożność, aby żarówka nie była za mocna, ponieważ choroby oczu są częstym problemem u kameleonów.
Podłoże:
W przypadku młodych osobników, zaleca się używanie ręczników papierowych lub podłoża np. kokosowego. Podłoża bioaktywne, również dobrze się sprawdzą. Można użyć kępek mchu lub liści, aby uniemożliwić przypadkowe łapanie podłoża podczas polowania na owady. Podłoże nie musi być w formie grubej warstwy, ponieważ nie jest ono używane przez większość kameleonów (dla samiczek, chcących złożyć jaja, warto dodać osobny pojemnik z podłożem), chyba że chcemy bezpośrednio w nim umiejscowić roślinność.
Wyposażenie:
W terrarium powinny znaleźć się elementy, które posłużą do wspinania się. Najlepiej użyć jest do tego różnego rodzaju lian, cienkich gałęzi, itp. Ważne aby puste przestrzenie były wypełnione elementami wystroju, będzie to przydatne na początku w aklimatyzacji oraz w dalszych etapach rozwoju jaszczurki. Ważne, aby elementy nie były za grube, a kameleon był w stanie bez problemu objąć dany element wystroju swoimi palcami.
Wymiary zbiornika:
Minimalne wymiary dla jednej najmłodszej jaszczurki to np. ok 40cm (długość) x 40cm (szerokość) x 60cm (wysokość). Zalecamy zbiornik przejściowy dla najmłodszych osobników. Ułatwi to pobieranie pokarmu młodemu kameleonowi, naszą obserwację zwierzaka oraz łatwiej będzie nam przyzwyczaić do nas jaszczurkę. "Oswojenie" kameleona, a raczej jego przyzwyczajenie do człowieka, jest możliwe, aczkolwiek zależy to od samego temperamentu danego osobnika. Kameleony z natury, zazwyczaj nie są pokojowo nastawione do człowieka, więc warto wziąć to pod uwagę przy wyborze zwierzaka, ale wiadomo że każda jaszczurka może być inna i kameleon widziany na filmie w sieci czy u naszych znajomych, może bez problemu sam chętnie wychodzić na rękę, zaś inny będzie uciekał w głąb zbiornika czy straszył otwarciem pyszczka.
Miska na wodę oraz pokarm:
Kameleony według powszechnej wiedzy nie piją (nie są zainteresowane) ze stojącej wody i zalecane jest dodanie urządzenia które sprawi, że nasz kameleon będzie miał w terrarium ruszającą się wodę - wtedy nią się zainteresuje. Takim urządzeniem może być dripper, fontanna czy wodospad. Jest wiele opinii różnych hodowców, na temat formy poidła dla kameleonów. My z doświadczenia możemy opowiedzieć o częstych przypadkach, gdzie na naszych oczach kameleony piły z takiej stojącej wody ale również jak najbardziej spijały wodę z liści, korzystały z fontanny czy piły bezpośrednio od nas podczas zraszania zbiornika. Najlepiej więc, przy wybraniu danej formy pojenia z tych polecanych, samemu upewnić się że nasz kameleon potrafi z niego korzystać. Należy dbać o czystość fontann czy wodospadów oraz dodatkowo, najlepiej na wieczór i tak zraszać zbiornik z kameleonem oraz samego kameleona. Jeżeli widzisz, że jasna część odchodów naszej jaszczurki, jest pomarańczowa, lub oczy kameleona są wyraźnie zapadnięte - są to oznaki, że jest jest on odwodniony i należy niezwłocznie skontrolować sytuację oraz formę podawania wody.
Pokarm wrzucamy do zbiornika, więc miska tutaj nie będzie potrzebna, istnieją również podajniki pokarmów.
Młoda samica:
Samiec:
Występowanie: