Żółw chiński to jeden z najmniejszych żółwi w hodowlach. Jest żółwiem wodno-lądowym, jednak większość czasu spędza w wodzie. Dobry gatunek na początek przygody z żółwiami.

Występowanie: Azja wschodnia
Biotop: Wodny
Wielkość: 12-17 cm
Długość życia: 25-30 lat
Aktywność: Dzień
Oświetlenie: 12h, UVB
Temperatura: 22-28°C
Wielkość terrarium/akwarium: docelowo 60x50x50, ok 150L
Środowisko życia: Wodne z małą częścią lądową
Hodowla: Pojedynczo, w haremie, w grupie
Pokarm: Żywy pokarm dla rybek, pokarm dla żółwi, ryby, owady
Suplementy: Calcium bez D3 każde karmienie, Witaminy z wit. D3 raz w tygodniu
Rozmnażanie: Łatwe
Trudność hodowli: Początkujący

Wyposażenie zbiornika:
Wielkość zbiornika
Akwarium dla żółwia chińskiego powinno zawierać kilka ważnych elementów. Jako pierwsze, najważniejszy jest oczywiście sam zbiornik, docelowa wielkość zalecana dla dorosłego osobnika to ok 150L akwarium. Dla młodszych żółwi, jak najbardziej można przygotować mniejszy, przejściowy zbiornik, ponieważ taki młody żółw osiąga zaledwie kilka centymetrów, może być nawet wielkości paczki zapałek. Dla tak małego osobnika, bezpieczniej dla niego i wygodniej dla naszej obserwacji będzie wykorzystanie mniejszego zbiornika, ułatwi mu to pobieranie pokarmu, a nam, zapewni większą kontrolę nad naszym zwierzakiem - zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy zwierzak.  
Początkowo więc, może być to mniejszy zbiornik szklany lub plastikowy box.

Osprzęt w zbiorniku
Filtr to bardzo przydatne urządzenie w naszym akwarium. Żółwie to dość brudzące stworzenia, niezjedzone resztki pokarmu szybko sprawią, że woda w zbiorniku, będzie wymagała wymiany/podmiany. Filtr zapewni czystość wody i ograniczy nam ilość sprzątania.
Grzałka do wody jest potrzebna, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić temperatury wody w granicach 22-25°C. Jeżeli więc, musimy użyć tego urządzenia do podgrzania wody w naszym akwarium, sięgnijmy po plastikowe a nie szklane grzałki do wody. Szklane urządzenia z łatwością mogą być rozbite przez żółwie, zwłaszcza te podrośnięte i dorosłe osobniki. Zalecamy też, każdą grzałkę odpowiednio zabezpieczyć, np. większymi kamieniami, kratką rastrową lub innymi produktami, zapobiegającymi przed bezpośrednim dostępem żółwia do grzałki. 

Wyspa
Bardzo ważne, w stałym wyposażeniu zbiornika będzie wyspa. Tutaj opcji jest kilka, może być to pływająca, gotowa wyspa, "ląd" stworzony z kamieni czy korzeni, umożliwiający łatwe wyjście na stworzoną wyspę. Są również gotowe wysypy do przyczepienia na magnes lub przyssawkę czy całe półki do nadbudowy akwarium. Każda z tych opcji, powinna stworzyć żółwiowi dostęp do lądu, w okolicy promieni UVB.

Oświetlenie
Nad wspomnianą wyspą należy zamontować żarówkę grzewczą (zalecamy wodoodporną, np. Exo Terra Swamp) oraz żarówkę UVB. Umiejscowienie tych żarówek nad stałym lądem/wyspą to najlepsza opcja, by żółw mógł wygodnie się wygrzewać i korzystać z promieni UVB. Należy zachować bezpieczną odległość, aby uniknąć ryzyka poparzenia zwierzęcia.


Młody osobnik:

 

Opis gatunkowy: