Gekony orzęsione to jedne z najpopularniejszych jaszczurek w naszym hobby. Zyskały popularność najprawdopodobniej, dzięki swoim mało skomplikowanym wymaganiom, różnorodności odmian barwnych oraz możliwości wzięcia gekona na rękę. Zazwyczaj nie wymagają dogrzewania, a ich docelowy zbiornik nie jest w brew pozorom bardzo dużych rozmiarów. Potrafi odrzucić ogon, który nie odrasta. 

Występowanie: Nowa Kaledonia
Biotop: Tropikalny
Wielkość: 20 - 22 cm
Aktywność: Noc
Oświetlenie: 12h
Temperatura: 20-26°C
Wilgotność: 60-90%
Wielkość terrarium: min 40x40x60cm - docelowe, np. 30x30x40cm - przejściowe dla najmłodszych osobników i podrostków
Środowisko życia: Nadrzewny
Hodowla: Pojedynczo (w haremie, w grupie/hodowla - samce nie są cały czas w terrarium z samicami, zaleca się trzymać pojedynczo) 
Pokarm: Owady karmowe (świerszcze, karaczany - raczej ruchliwy pokarm),Pangea, Repashy, Gecko nutrition, papki owocowe, miód z tartymi owocami, owoce - umieszczone w górnych partiach terrarium
Suplementy: Calcium z wit. D3 każde karmienie, Witaminy bez wit. D3 raz w tygodniu
Rozmnażanie: Łatwe
Trudność hodowli: Początkujący
Podłoże: ręcznik papierowy, torf kokosowy Coco VT, podłoże bioaktywne Bioactive Earth VT

 

Wyposażenie terrarium
Podłoże:
Gekony orzęsione pochodzą z lesistych terenów Nowej Kaledoni. W przypadku młodych osobników, zaleca się używanie ręczników papierowych lub podłoży kokosowych lecz w większej gradacji niż klasyczny rotf kokosowy, aby zapobiec ewentualnemu połknięciu podłoża podczas karmienia. Podłoża bioaktywne, również dobrze się sprawdzą. Można użyć kępek mchu lub liści, aby jeszcze bardziej uniemożliwić przypadkowe łapanie podłoża podczas polowania na owady. Zdarza się też, że gekony mogą podjadać podłoże, gdy brakuje im niektórych witamin i minerałów, dlatego najlepiej rozważyć najbezpieczniejszą opcję.

Wyposażenie:
W terrarium powinno się znaleźć wiele elementów które posłużą jako kryjówki. Najlepiej użyć jest do tego różnego rodzaju roślin żywych lub sztucznych, tub korkowych, lian czy gałęzi. Ważne aby puste przestrzenie były wypełnione elementami wystroju, będzie to przydatne na początku w aklimatyzacji oraz w dalszych etapach rozwoju jaszczurki. Przypadłość Floppy Tail Syndrome, osłabione mięśnie powodujące, że ogon gekona zwisającego głową w dół, tworzy z ciałem kształt litery L - uważa się że może być to również spowodowane właśnie zbyt dużymi, pustymi przestrzeniami w terrarium.

Wymiary zbiornika:
Minimalne wymiary dla jednej dorosłej jaszczurki to 40cm (długość) x 40cm (szerokość) x 60cm (wysokość). Zalecamy zbiornik przejściowy dla najmłodszych osobników. Ułatwi to pobieranie pokarmu młodemu gekonowi, naszą obserwację gekona oraz łatwiej będzie nam przyzwyczaić do nas gekona. "Oswojenie" gekona, a raczej jego przyzwyczajenie do człowieka, jest możliwe, aczkolwiek zależy to od samego temperamentu danego osobnika.

Miska na wodę oraz pokarm: 
Gekony spijają wodę ze ścianek oraz liści, najlepiej więc zraszać terrarium raz dziennie. Dodatkowa miska z wodą na dnie zbiornika, pomoże w utrzymaniu wilgotność. 
Papki owocowe najlepiej dać w miskach powieszonych w wyższych partiach zbiornika.  

Parametry w terrarium:
Jako że, w na terenach występowania gekonów orzęsionych nie występują bardzo wysokie temperatury jak w przypadku większości zwierząt terrarystycznych, zaleca się utrzymywać temperaturę w zbiorniku w granicach 20-26°C. Jeżeli temperatura poza zbiornikiem jest niska, możliwe że będzie konieczne dogrzanie terrarium np. matą grzewczą, należy przed umieszczeniem zwierzaka w terrarium zmierzyć takie parametry. Wilgotność powinna wynosić 60-90%, należy zraszać terrarium wodą, ponieważ te jaszczurki pobierają wodę zlizując ją z liści, szyb i innych dekoracji w terrarium. 

 

Przykładowe terrarium: