Zwierzęta egzotyczne, kategoria ta obejmuje różnorodne nietypowe gatunki zwierząt hodowanych. Należą do nich m.in. gady (jaszczurki, węże), płazy (żaby, salamandry), pajęczaki (pająki, skorpiony), owady (karaczany, modliszki), skorupiaki (kraby, krewetki) i mięczaki (ślimaki lądowe, małże).
Hodowla tych zwierząt wymaga specjalistycznej wiedzy i troski, a warunki środowiskowe oraz dieta są kluczowe dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Przed podjęciem decyzji o hodowli egzotycznych zwierząt domowych, ważne jest dokładne zapoznanie się z ich potrzebami oraz przestrzeganie odpowiednich zasad i przepisów.
Wszystkie zwierzęta dodane na stronie, dostępne są w naszym sklepie stacjonarnym Vaunarium w Krakowie, ul. Mazowiecka 88/2.
Stonogi tropikalne pełnia w terrariach dużo funkcji. Mogą posłużyć jako ekipa sprzątająca nasze terrarium, ponieważ żywią się martwą materia. Będą sprzątały resztki pokarmu, martwe kawałki roślin, odchody lub resztki wylinek naszych podopiecznych. Mogą również posłużyć jako karmówka dla małych zwierząt, szczególnie dla np. drzewołazów. Cena dotyczy stonóg tropikalnych w podłożu w pojemniku około 150ml.
Żniwiarka śródziemnomorska, mrówka zakładająca gniazdo w sposób klasztorny czyli samotna królowa odchowuje pierwsze potomstwo bez pobierania pokarmu. Dość wolno poruszające się mrówki.
Mrówka żniwiarka, popularna mrówka w hodowli. Żywi się nasionami stąd też nazwa żniwiarka. Mrówki dość duże z podziałem na kasty, żołnierze posiadają duże głowy z wielkimi szczękami, którymi zgniatają nasiona. Wyróżnić można odmianę „Red head” czyli głowa królowej jest mocno czerwona. Zakłada gniazdo w sposób klasztorny czyli samotna królowa odchowuje pierwsze potomstwo bez pobierania pokarmu.
Skoczogonki to małe białe stawonogi. To idealna Ekipa sprzątająca do terrarium, ponieważ będą pomagać nam utrzymywać czystość w terarium. Zjadają resztki pokarmu, wylinki, odchody, pleść i grzyby, więc są bardzo pożyteczne i pożądane.
Krab red devil dokładnie Geosesarma hagen. Małe kraby typowo lądowe. Świetnie się wspinają. Można trzymać je w paludariach. Nie niszczą roślin. Żyją w stadach, są zwierzętami socjalnymi. Często same kopia sobie norki. Wchodzą do wody zazwyczaj aby przejść wylinkę.
Krab vampir dokładnie Geosesarma dennerle. Małe kraby typowo lądowe. Świetnie się wspinają. Można trzymać je w paludariach. Nie niszczą roślin. Żyją w stadach, są zwierzętami socjalnymi. Często same kopia sobie norki w torfie. Wchodzą do wody zazwyczaj aby przejść wylinkę.
Ptasznik olbrzymi, jak sama nazwa wskazuję jest to duży ptasznik może dorastać do 11 cm natomiast w rozstawie odnóży ma aż 25 cm. Popularny ptasznik, często wybierany i polecany na pierwszego. Jest spokojnym ptasznikiem, z reguły nie agresywny, dość powolny. Może wyczesywać włoski parzące.
Najpopularniejszy i najbardziej powszechny patyczak w hodowli. Jest dość sporych rozmiarów, idealny na pierwszego zwierzaka egzotycznego. W zależności od otoczenia i nastroju może mieć różne kolory od brązowego po zielony.
Kraby disco to małe kraby typowo lądowe. Świetnie się wspinają. Można trzymać je w paludariach, nie niszczą roślin. Żyją w stadach, są zwierzętami socjalnymi. Często same kopia norki w torfie. Wchodzą do wody zazwyczaj aby przejść wylinkę.
Skuliczek gładki, równonóg, który potrafi zwinąć się w niecałą kulkę. Ma spłaszczony ogonek. Może posłużyć w terrarium jako ekipa sprzątająca, gdyż żywi się martwą materia. Wysypuję w okolicach rzecz przy brzegach, rzadziej w lasach.
Pięknie ubarwiony stawonóg. Mają pomarańczowe ubarwienie wraz z szarym paskiem na grzbiecie. Jest szybki oraz ruchliwy. Szybko się rozmnaża. Może być ciekawa ekipą sprzątającą w terrarium.
Duża, pięknie ubarwiona żaba. Jest mało ruchliwa, zazwyczaj przebywa w jednym miejscu, zakopana w torfie. Jej ugryzienie może być bolesne. Jest niezwykle żarłoczna. Ma charakterystyczne „rogi” nad oczami stąd też ich nazwa.